هشتمین سوگواره عاشورایی عکس هیأت

هشتمین سوگواره عاشورایی عکس هیأت

سخن نخست

هوالمصور

حماسه عاشورا فقط یک حادثه در برهه ای از تاریخ نیست بلکه نماد هویت تمام آزادی خواهان و حق طلبان عالم است؛ چه خوش گفت سید شهیدان اهل قلم که "هر که میخواهد ما را بشناسد داستان کربلا را بخواند" و رساترین و گویاترین داستان کربلا را هنرمند روایت می­کند.

عکس هیأت سبب عمق بخشیدن نگاه به صحنه های خلق شده در هیأت می­شود و سوگواره عکس عاشورایی، حلقه وصل بین عکاسان و هیأت­ها است تا به تأسی از بزرگترین راوی کربلا که در این داستان جز زیبایی ندید، صحنه های پرشکوه و با عظمت این داستان را ثبت کنند.

فراخوان هشتمین سوگواره عکس هیأت با مدد از حضرت ثامن الحجج علی ابن موسی الرضاء علیه آلاف التحیة و الثناء در سه بخش آغاز به کار کرد:

 

بخش اصلی:

سوگواری بر خاندان عصمت علیهم السلام:

این بخش شامل جلسه هیأت و تمامی حواشی و جوانب آن است. از آماده‌سازی هیأت تا پایان جلسه جمع‌آوری خیمه هیأت و نیز تمام اتفاقات و حواشی حین اجرای مراسم، دسته­های عزادارای، فضاسازی بیرون، ایستگاه صلواتی، کفشداری و ... را در بر می­گیرد. این بخش شامل دو زیربخش «تک‌عکس» و «مجموعه‌عکس» است که هریک به صورت مستقل داوری خواهد شد و نفرات اول تا سوم مشخص خواهند گردید.

مجموعه‌عكس، جمع تك‌عكس‌هایی پراكنده نیست كه در كنار هم قرار گرفته باشند؛ هرگاه عكاس نتواند با یك عكس مقصودش را بیان كند یا موضوع چنان گسترده باشد كه با یك عكس نتوان تمام جنبه‌های آن را نشان داد، عكاس از مجموعه‌عكس استفاده می‌كند. برای شرکت در این بخش تعداد عکس‌ها باید بین 7 تا 14 عکس باشد؛ سوژه مشخصی را دنبال کرده و با پیوند موضوعی یا بصری موجود بین عکس‌ها، موضوع مورد نظر را به نحو کامل‌تری تبیین و تصویر نمایند.

هر مجموعه‌عکس باید دارای بیانیه شخصی (Statement) عکاس و درحدود 100 کلمه باشد که همراه عکس‌ها ارسال گردد. آثار فاقد بیانیه در داوری شرکت داده نخواهد شد.

 

بخش جنبی:

  • عکس‌های قدیمی

این بخش به عکس‌های قدیمی هیأت می‌پردازد که شامل بازه زمانی ایام ‌انقلاب اسلامی به قبل می‌باشد. توجه داشته باشید که در این بخش، امکان تولید اثر جدید، وجود ندارد و باید با زحمت و دقت به جست‌وجو و جمع آوری این آثار از کنج پستوها و لابه‌لای آلبوم‌های قدیمی پرداخت. این بخش با توجه به این‌که تأمین‌کننده بخشی از سابقه و هویت تاریخی هیأت می‌باشد از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

  • پیاده­روی اربعین حسینی

این بخش شامل تصویرنگاری از مراسم معنوی پیاده روی زائران و عاشقان حسینی در ایام اربعین به سمت کربلاست. این بخش نیز شامل دو زیربخش «تک‌عکس» و «مجموعه‌عکس» است که هریک به صورت مستقل داوری خواهد شد.

 

بخش ویژه:

خدمات اجتماعی هیأت:

هیأت به عنوان یکی از قدیمی ترین تشکل های مردم نهاد هیچگاه منحصر در سوگواری و گریه کردن نبوده و با الگو قرار دادن سیره رفتاری سید و سالار شهیدان در غم­گساری با مصیبت­زدگان و محرومین و حضور در بحران­های اجتماعی جزء پیشگامان خدمت­رسانی به مردم بوده و هست. گواه این مدعا حضور پررنگ هیأت­های حسینی در خدمت­رسانی به مردم زلزله زده و سیل زده در این سال­هاست که هنوز هم مخلصانه و مجاهدانه ادامه دارد. حمایت از نیازمندان و بی­سرپرستان، کارآفرینی برای جوانان، کمک و یاری به آسیب­دیدگان اجتماعی نظیر معتادان، تأمین جهیزیه برای افراد کم بضاعت و صدها خدمت دیگر از دیرباز توسط هیأت ارائه می­شده و تا قیام قیامت ادامه خواهد داشت.

این بخش شامل تمامی خدمات هیأت در زمینه های اجتماعی است که شامل دو زیربخش «تک‌عکس» و «مجموعه‌عکس» است و هریک به صورت مستقل داوری خواهد شد.

 

اهداف سوگواره:

1. استفاده از ظرفيت گسترده هنرعکاسی برای ثبت و انتقال فرهنگ عزاداری و هيأت‌داری

2.  فراهم آوردن بستری مناسب برای ارائه توانمندی‌ها و کشف استعدادهای هنری همسو با اهداف سوگواره

3.  ترغيب هنرمندان عکاس فعال برای پرداختن به موضوع‌‌های مرتبط با هيأت و مراسم مذهبی

4.  ايجاد ارتباط و تعامل بين هنرمندان و هيأت‌ها

5.  شناسايي، سازمان‌دهي و رشد استعدادهای نهفته در هيأت‌ها

6.  مستندسازی و ثبت سير تطور هيأت‌های مذهبی

7. بیان کارکردهای مختلف هیأت در عرصه خدمات اجتماعی با زبان هنر

 

داوران:

سیدعباس میرهاشمی

مجید دوخته­چی زاده

داریوش عسکری

اسماعیل داوری

عبدالحسین بدرلو

 

جوایز:

بخش اصلی:

مجموعه‌عکس:
رتبه اول: ۴ میلیون تومان
رتبه دوم: ۳ میلیون تومان
رتبه سوم: ۲ میلیون تومان

به همراه ۱ میلیون تومان کمک به هیأت برای هریک از رتبه‌ها

تک‌عکس:
رتبه اول: ۳ میلیون تومان
رتبه دوم: ۲ میلیون تومان
رتبه سوم: ۱ میلیون تومان


به همراه ۱ میلیون تومان کمک به هیأت برای هریک از رتبه‌ها

بخش جنبی:
عکس قدیمی1 میلیون تومان
اربعین مجموعه عکس 2 میلیون تومان
اربعین تک عکس 1 میلیون تومان

بخش ویژه:
مجموعه‌عکس: 3 میلیون تومان
تک‌عکس: 2 میلیون تومان

به همراه یک میلیون تومان کمک به هیأت

توضیحات

راهنمای ارسال اثر در فراخوان:

1- ابتدا بخش فراخوان مورد نظر را انتخاب کنید.

2- با استفاده از دکمه " اضافه کردن " فایل مورد نظر برای شرکت در فراخوان را انتخاب نمایید.

3- فرم مشخصات اثر را با دقت و به صورت کامل تکمیل نمایید.

4- با زدن دکمه " ارسال "  اثر مورد نظر را برای شرکت در فراخوان ارسال نمایید.

تذکرات:
- مقادیر تکمیل شده در فرم ارسال اثر برای تمامی تصاویر آپلود شده یکسان است.

- برای شرکت در هر بخش فراخوان (اصلی،جنبی، تک عکس، مجموعه عکس) باید یکبار بصورت کامل این مراحل را انجام دهید.

 

قوانین

1. دبیرخانه سوگواره، ارسال‌کننده را صاحب اثر می‌شناسد و در صورت اثبات خلاف آن، اثر مربوطه را از مسابقه حذف نموده، و گزارش تخلف را برای طی مراحل قانونی به مراجع ذی‌صلاح ارائه خواهد داد.

2. برگزارکننده مجاز است که از آثار ارسالی برای انتشارات، اطلاع‌رسانی، تبلیغات و ارتقای سطح هنری هیأت‌های مذهبی استفاده نماید.

3. فایل آثار منتخبِ کتاب، با کیفیت اصلی، با حفظ نام عکاس به عنوان «نذر ماندگار» در اختیار هیأت‌های حسینی، جهت استفاده در طرح‌های مذهبی قرار می‌گیرد.

4. ارسال اثر به منزله پذیرش مقررات سوگواره می‌باشد.

5. محدودیتی در تعداد آثار ارسالی و یا سال ثبت آثار وجود ندارد.

6. برای شرکت در سوگواره می‌بایست ازطریق نشانی اینترنتیhonareheyat.ir ثبت‌نام نموده و آثار خود را بارگزاری نمایید .

7. آثار باید با فرمت jpg و حداقل  dpi 300 با حداقل اندازه 2500 پیکسل (برای ضلع بزرگ) ارسال شده و کیفیت مناسب جهت چاپ در ابعاد 70×50  را داشته باشد.
آثاری که کیفیت مذکور را نداشته باشند به مرحله داوری وارد نمی‌شوند.

8.مجموعه‌عکس‌ها می‌بایست دارای 7 تا 14 قاب با سوژه مشخص بوده و با پیوند موضوعی یا بصری، تداعی کامل‌تری را در تبیین موضوع خاص خود داشته باشند.

9. همراه مجموعه‌عکس‌ها بیاینه شخصی (Statement) عکاس (حدود 100 کلمه) باید ارسال گردد.

10. بنابر تشخیص هیأت‌داوران عکس‌هایی که ویرایش اثر با سیستم‌های نرم‌افزاری، بیش از حد متعارف باشد پذیرفته نخواهند شد.

11. جایزه کمک به هیأت در بخش‌اصلی، متعلق به هیأتی است که عکس از جلسه آن هیأت گرفته شده است.

12. در بخش عکس‌های قدیمی، جایزه به ارسال‌کننده اثر تعلق می‌گیرد و از صاحب اثر (هیأت یا شخص) با اهدای لوح و کتاب تقدیر می‌گردد.

13. دبیرخانه سوگواره "در صورت چاپ کتاب عکس هشتمین سوگواره عکس هیأت" یک نسخه از آن را به صاحبان اثر در کتاب، هدیه می­نماید.

 

مهلت ارسال آثار:
۱۵ آبان ۹۸، مصادف با سالروز شهادت امام حسن عسکری علیه السلام
 

جوایز
داوران

اخبار

1399/10/18
به گزارش جامعه ایمانی مشعر، جلسه داوری نهمین سوگواره عاشورایی عکس هیأت با حضور آقایان سید عباس میرهاشمی، کمال الدین شاهرخ و حیدر رضایی در تاریخ 15 دی‌ماه در مجموعه یادمان شهدای 7 تیر (سرچشمه) تهران برگزار شد.
1399/10/02
به گزارش جامعه ایمانی مشعر، جلسه داوری نهمین سوگواره عاشورایی پوستر هیأت با حضور آقایان محمد علی کشاورز، محمد روح الامین و صابر شیخ رضایی در تاریخ 28 آذرماه در مجموعه یادمان شهدای 7 تیر (سرچشمه) تهران برگزار شد. طبق این گزارش در مجموع بیش از 300 اثر به د
1398/11/02
هشتمین دوره سوگواره عاشورایی عکس هیأت با انتخاب آثار برتر در هر بخش به کار خود پایان داد.
image
image
image
image
image
هنرهیأت
در پایگاه اینترنتی هنرهیأت به شبکه‌ی اجتماعی هنرمندان هیأتی بپیوندید؛ در فراخوان سوگواره‌های عاشورایی عکس، پوستر و نشان هیأت، اثر ارسال کنید؛ و از نگارخانه‌ی هیأت بازدید فرمایید.
اطلاعات تماس
تلفن تماس : 09120691542
نقشه سایت درباره ما ارتباط باما ارتباط با پشتیبانی
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌ سایت متعلق به جامعه ایمانی مشعر می‌باشد.